"Hortiterapia Seniorów Ziemi Dobrzyńskiej" jest zadaniem realizowanym przez Stowarzyszenie Dobrzyniacy we współpracy z Urzędem Gminy Brzuze (partnerem projektu). Beneficjentami są starsi mieszkańcy ziemi dobrzyńskiej, zainteresowani projektem. Działania projektowe obejmują poznanie i upowszechnianie hortiterapii wśród mieszkańców ziemi dobrzyńskiej.

Hortiterapia - leczenie za pomocą ogrodów (termin pochodzi od łacińskiego słowa hortus - ogród), jest sposobem poprawy samopoczucia i rehabilitacji poprzez wykorzystanie pozytywnego oddziaływania ogrodu na ludzi.

Projekt Stowarzyszenia Dobrzyniacy zachęca seniorów do pracy w ogrodzie, zdobywania wiedzy z zakresu planowania i urządzania ogrodów, doboru i uprawy roślin oraz ich wykorzystania w przygotowaniu potraw i dekoracji roślinnych. Powstające przydomowe zielone zakątki to oazy wytchnienia i spokoju, mają terapeutyczną moc, a więc nie tylko zdobią, ale i leczą. Osoby wykorzystujące możliwości leczenia ogrodem wpływają świadomie na tworzenie swojego otoczenia, tym samym biorą udział w kształtowaniu krajobrazu i są współodpowiedzialne za przyrodę ziemi dobrzyńskiej.

Partnerem projektu jest gmina Brzuze, która liczy około 5500 mieszkańców, z czego 20 procent to osoby powyżej 60 lat. Podobnie jest w pozostałej części ziemi dobrzyńskiej. Ludzie starsi są bardzo aktywni, mają duży potencjał, liczne zainteresowania, a niekiedy, sporo czasu wolnego. Do ich problemów należą: samotność, konieczność leczenia, brak oferty spędzenia wolnego czasu. Możliwość uporania się z nimi ogranicza często brak środków finansowych. Mając na względzie poprawę sytuacji "Stowarzyszenie Dobrzyniacy" wyszło z ofertą udziału w kilku projektach dedykowanych seniorom. W 2013 r. rozpoczęte zostało zadanie pod nazwą "Hortiterapia Seniorów Ziemi Dobrzyńskiej".

Projekt został przyjęty z zainteresowaniem i dużą akceptacją. Seniorzy chętnie włączyli się w jego realizację, są szczęśliwi i zadowoleni, że mogą się nauczyć czegoś nowego, zrobić coś pożytecznego dla siebie i innych. Ogród to nie tylko obszar uprawy, to także miejsce spotkań, umacniania istniejących więzi i tworzenia nowych więzi społecznych. W ramach projektu została utworzona strona internetowa, na której uczestnicy projektu mogą pokazać swoje piękne ogrody. Powstała baza informacji o posiadanych roślinach i możliwości ich wymiany. Ogrody są też bazą warsztatową dla dzieci i młodzieży poznającej świat roślinny. Zadbane ogrody są elementem upiększania i urozmaicania krajobrazu wiejskiego. Efekty realizowanego projektu już są widoczne. Zebrane rośliny służą do przygotowania bukietów okolicznościowych, wieńców dożynkowych, stroików bożonarodzeniowych. Rozwijają się umiejętności florystyczne, wzrasta wiedza z zakresu hortiterapii. Wiele pięknych, zadbanych ogrodów już cieszy oczy Dobrzyniaków.

Ogród jest miejscem pełnym różnych barw i zapachów. Kolory niosą energię dla naszego organizmu. Barwa odnotowana jest przez mózg, a następnie przekazywana do gruczołów wydzielania dokrewnego. Nauka dowiodła, że kolory ciepłe pobudzają naszą aktywność, natomiast barwy zimne odpowiadają za nasz spokój, poczucie bezpieczeństwa i równowagi. W ogrodzie jest prawdziwa uczta dla naszych oczu, występuje pełna gama barw, zależnie od pory roku, dnia oraz naszej inspiracji. Podobnie jest z zapachami. Zapach olejków eterycznych wydzielanych przez świat roślinny ogrodu przywraca nam siły, chęci do życia, łagodzi stres i przywraca zdrowie.

 

 

 

losowe.jpg